X
تبلیغات
بررسی کیفیت

بررسی کیفیت

پاورپوینت طرح توجیهی تولید مداد روزنامه ای

پاورپوینت طرح توجیهی تولید مداد روزنامه ای

 براي توضيحات بيشتر و دانلود کليک کنيد

 

 

 

 • پاورپوینت طرح توجیهی تولید مداد روزنامه ای
  پاورپوینت طرح توجیهی تولید مداد روزنامه ایدسته: تولیدی
  بازدید: 3 بار
  فرمت فایل: ppt
  حجم فایل: 907 کیلوبایت
  تعداد صفحات فایل: 32

  مداد مداد روزنامه ای سرمایه ثابت سرمایه در گردش

  قیمت فایل فقط 5,500 تومان

  خرید

  مقدمه :

  در سال‌های اخیر استفاده از چوب درختان در ساختن مداد باعث وارد انتقاداتی از سوی حامیان محیط‌زیست در سراسر جهان شده است، چرا كه در ساخت مداد بیش از 70 درصد از چوب مورد استفاده صنایع قرار می‌گیرد.

  درعین حالی كه محصول، قابلیت بازیافت نیز ندارد. در سال‌های اخیر تحقیقات بسیاری برای جایگزینی چوب در تركیبات مداد صورت گرفته است و طرحی كه تاكنون اجرایی می‌شده استفاده از كاغذ باطله در ساخت مداد است.

  این راهكار چند سالی  است كه در كشور چین مورد استفاده قرار می‌گیرد و هم اكنون مدادهای تولید شده از كاغذ باطله، رقم قابل توجهی را دارا هستند. در كشور ما نیز با انتقال تكنولوژی از چین یك كارخانه تولید مداد از ضایعات روزنامه‌ای را آغاز كرده است كه باید به فال‌نیك گرفت و به‌طور قطع حمایت از آن باید مورد توجه بخش‌های خصوصی، دولتی و همچنین تشكل‌های حامی محیط‌زیست قرار گیرد.

  شاید در صورت گسترش تولید این‌گونه مدادها در آینده نزدیك بتوان استفاده از آن را در بسیاری از نهاد و سازمان‌ها اجباری كرد تا از این طریق كمكی به توسعه پایدار و محیط زیست كشورمان كرده باشیم.

  و در ادامه در مورد سرمایه گذاری طرح مباحثی مطرح میشود

  1- سرمایه ثابت

  2- سرمایه در گردش 

   1- سرمایه ثابت :

  1-1- زمین

  1-2- محوطه سازی

  1-3- ساختمان ها

  1-4- ماشین آلات

  1-5- تاسیسات

  1-6- وسایل نقلیه

  1-7- تجهیزات اداری

  1-8- هزینه های قبل از بهره برداری

   2- سرمایه در گردش :

  2-1- مواد اولیه و بسته بندی

  2-2- حقوق و دستمزد

  2-3- هزینه نگهداری و تعمیرات

  2-4- سوخت و انرژی

  فایل پاورپوینت 32 اسلاید

  قیمت فایل فقط 5,500 تومان

  خرید

  برچسب ها : مداد , مداد روزنامه ای , سرمایه ثابت , سرمایه در گردش


برچسب‌ها: پاورپوینت,طرح,توجیهی,تولید,مداد,روزنامه,ای,
+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ساعت ۱۲:۵۱ توسط سامان سم دسته : نظر(0)

دانلود تحقیق ابداع كلیدهای جیوه ای

دانلود تحقیق ابداع كلیدهای جیوه ای

 براي توضيحات بيشتر و دانلود کليک کنيد

 

 

 

 • دانلود تحقیق ابداع كلیدهای جیوه ای
  دانلود تحقیق ابداع كلیدهای جیوه ایدسته: برق
  بازدید: 3 بار
  فرمت فایل: doc
  حجم فایل: 110 کیلوبایت
  تعداد صفحات فایل: 81

  ابداع كلیدهای جیوه ای فشار قوی در پنجاه سال قبل مسیر توسعه تكنولوژی انتقال HVDC را هموار كرد تا سال 1945، اولین لینك DC تجاری با موفقیت بكار گرفته شده بود و نمونه های بزرگتری در حال تولید بود موقعیت تكنولوژی جدید موجب گردید كه تحقیقات و تلاشها به سمت ساخت كلیدهای نیمه هادی پیش رود و تا اواسط دهه 60

  قیمت فایل فقط 8,000 تومان

  خرید

  مقدمه:

  ابداع كلیدهای جیوه ای فشار قوی در پنجاه سال قبل مسیر توسعه تكنولوژی انتقال HVDC را هموار كرد. تا سال 1945، اولین لینك DC تجاری با موفقیت بكار گرفته شده بود و نمونه های بزرگتری در حال تولید بود. موقعیت تكنولوژی جدید موجب گردید كه تحقیقات و تلاشها به سمت ساخت كلیدهای نیمه هادی پیش رود و تا اواسط دهه 60، این كلیدها جایگزین كلیدهای قوس جیوه ی شدند. بعد تاریخی و پیشرفت های فنی تكنولوژی HVDC بطور مفصل در مراجع بیان گردیده است. پیشرفت های قال توجه در بهبود قابلیت اطمینان و ظرفیت كلیدهای تایریستوری موجب كاهش هزینه مبدل ها در مسافت‌های انتقال و در نتیجه افزایش قدرت رقابت طرح های DC شده است.

  در هر حال عدم امكان خاموش كردن تایریستورها محدودیت مهمی در ملاحظات مربوط به توان راكتیو و كنترل آن پدید می آورد. این محدودیت موجب ظهور تجهیزات الكترونیك قدرت با قابلیت های كنترلی بیشتر شده است برای نمونه IGBT , GTO، اما تا لحظه نوشتن این مطالب، هیچكدام از این دو بدلیل ظرفیت مورد نیاز، نتوانسته اند رقیب تایریستور در طرح های HVDC با ظرفیت زیاد شود. از طرف دیگر ظرفیت این تجهیزات جدید امكان توسعه تكنولوژی فراهم آورده FACTS را- موضوع این كتاب- به منظور مقابله با مشكلات خاص موجود و با هزینه ای كمتر از هزینه HVDC فراهم آورده است.

  طرح مباحث مربوط به انتقال DC در این كتاب متناقض به نظر می رسد زیرا اغلب  FACTS , HVDC در تكنولوژی رقیب محسوب می شوند. مشكل به تغییر نادرست از كلمه «انتقال» بر می گردد. انتقال معمولا بیانگر مسافت طولانی است در صورتیكه بخش بزرگی از لینك های DC موجود، اتصالات میانب با مسافت صفر هستند. امروز، مرزهای بین ادوات HVDC , FACTS، به نوع تجهیزات حالت جامد (تجهیزات حالت جامدی كه در حال حاضر در HVDC بكار می روند، محدود به یكسوكننده های كنترل شده سیلیكونی می باشند) و ظرفیت طرح ارتباط دارد. بهرحال با بهبود ظرفیت و توانائی های تجهیزات جدید استفاده خواهد شد و در        FACTS سعی خواهد شد كه كنترل توان بصورت مستقیم تری انجام شود مثلا با توسعه اتصال دهنده توان میانی آسنكرون، یعنی لینك HVDC پشت پشت. از این رو می توان لینك پشت به پشت را نیز جزء ادوات FACTS به حساب آورد و این فصل در مورد همین كاربرد HVDC است.

  معرفی شبكه های HVDC , AC و تكنولوژی انتقال DC با ولتاژ بالا (HVDC)

  اتصال سیستم های AC با لینك DC:

  در مسافت های كمتر از مسافت break-even  باری اتصال در سیستم یا ناحیه مستقل استفاده از انتقال توان بصورت AC ترجیح داده می شود. برای این منظور باید برخی ملاحظات ضروری را كه برخی از آنها در زیر آورده شده است رعایت كرد.

  لینك باید ظرفیت كافی برای برقراری عبور توان در مقادیر موردنظر را داشته باشد و پس از وقوع اغتشاش سریعا به وضعیت قبل از اغتشاش باز گردد. وجود یا ساخت مراكز دیسپاچینگ با امكانات مخابراتی قابل اعتماد سریع. هر كدام از سیستمها باید قابلیت حفظ و كنترل فركانس عادی را داشته باشد و از همین دو بایستی بتواند ذخیره چرخان بلند مدت و كوتاه مدت كافی فراهم آورد. معمولا در اكثر كشورها نواحی جداگانه با كمبود توان مواجه می شوند بویژه در زمان اوج مصرف كه فركانس شبكه بسیار پایین می ماند (حفظ ذخیره چرخان ممكن نیست). در چنین مواردی اتصال ناحیه های بوسیله اتصال میانی به صورت سنگرون بسیار مشكل است. برای اتصال میانی آسنكرون، دو انتخاب وجود داردك یكی بوسیله انتقال HVDC و دیگری بوسیله یك پست پشت به پشت HVDC. انتخاب اول یعنی انتقال HVDC زمانی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است كه فاصله طولانی و مقدار انرژی تبادلی زیاد باشد. در حالتی كه بخواهیم توان اضافی یك ناحیه را برای مدت كوتاهی به ناحیه دیگر انتقال دهیم و همچنین برای تقویت هر كدام از سیستم ها در مواقع اضطراری، HVDC 1شت به پشت انتخاب مناسب تری است.

  مبدل HVDC:

  برای تطابق لحظه ای ولتاژهای طرف AC , DC در فرآیند تبدیل (شكل 3-1)، باید امپرانس سری كافی در طرف AC , DC مبدل قرار داده شود. با روش پیشین، اغلب تبدیل منبع ولتاژ حاصل می گرددو تغییر جریان DC بوسیله كنترل تایریستور امكان پذیر است اگر راكتور هموار كنند بزرگی در طرف DC قرار داده شود، فقط پالس های جریان مستقیم ثابت از تجهیزات كلیدزنی عبور كرده  و به سیم پیچ های ثانویه ترانسفورماتور می رود. پس از آن، این پالس های جریان مطابق با نسبت تبدیل و اتصال ترانسفورماتور، به طرف اولیه انتقال داده شده و به این ترتیب یك مبدل جریان با امكان تنظیم ولتاژ مستقیم بوسیله كنترل تایریستور حاصل می شود. تبدیل ولتاژ در مبدل هی قوس جیوه بكار گرفته نشد زیرا حذف اغتشاش های تولید شده ناشی از قوس معكوس ناممكن بود.

  قیمت فایل فقط 8,000 تومان

  خرید

  برچسب ها : ابداع كلیدهای جیوه ای , كلیدهای جیوه ای فشار قوی , توسعه تكنولوژی انتقال HVDC , تبدیل ولتاژ ACDC , كنترل سیستم HVDC , كنترل آتش كلید , آرایش های HVDC , تحلیل سیستم قدرت دارای مبدل های HVDC , خط ارتباطی دو قطبی HVDC , اجزای سیستم انتقال HVDC


برچسب‌ها: دانلود,تحقیق,ابداع,كلیدهای,جیوه,ای,
+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ساعت ۱۲:۳۹ توسط سامان سم دسته : نظر(0)

پاورپوینت انواع حملات الکترونیکی دارای دوفایل 20 اسلایدی و 31 اسلایدی

مرجع فایلهای آموزشی | پاورپوینت انواع حملات الکترونیکی دارای دوفایل 20 اسلایدی و 31 اسلایدی

 براي توضيحات بيشتر و دانلود کليک کنيد

 

 

 


برچسب‌ها: پاورپوینت,انواع,حملات,الکترونیکی,دارای,دوفایل,20,اسلایدی,و,31,اسلایدی,
+ نوشته شده در دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ساعت ۲۰:۰۹ توسط سامان سم دسته : نظر(0)

امنیت شبكه و رمزگذاری و رمزگشایی

مرجع فایلهای آموزشی | امنیت شبكه و رمزگذاری و رمزگشایی

 براي توضيحات بيشتر و دانلود کليک کنيد

 

 

 

 • مرجع فایلهای آموزشی | امنیت شبكه و رمزگذاری و رمزگشایی

  امنیت شبكه و رمزگذاری و رمزگشایی


  امنیت شبكه و رمزگذاری و رمزگشایی
  دسته: کامپیوتر و IT
  بازدید: 1 بار

  فرمت فایل: doc
  حجم فایل: 186 کیلوبایت
  تعداد صفحات فایل: 56

  فهرست مطالب
  1 رمزنگاری 3
  ١1 معرفی و اصطلاحات 4
  1٢ الگوریتم ها 6
  2سیستم های کلیدی متقارن 7
  3 سیستم های کلیدی نا متقارن 11
  4 کلید ها در رمزنگاری 15
  41 (Secret keys) ١ کلیدهای محرمانه 16
  42 (Public and private keys) ٢ کلیدهای عمومی و اختصاصی 16
  43 (Master keys and derived keys) ٣ کلیدهای اصلی و کلیدهای مشتق شد17
  44 (Keyen

  قیمت فایل فقط 11,000 تومان

  خرید

  ١-1معرفی و اصطلاحات

  رمزنگاری علم کدها و رمزهاست . یک هنر قدیمی است و برای قرنها بمنظور محافظت از پیغامهایی که بین فرماندهان، جاسوسان، عشاق و دیگران ردوبدل م یشده، استفاده شده است تا پیغامهای آنها محرمانه بماند.

  هنگامی که با امنیت دیتا سروکار داریم، نیاز به اثبات هویت فرستنده و گیرنده پیغام داریم و در ضمن باید از عدم تغییر محتوای پیغام مطمئن شویم . این سه موضوع یعنی محرمانگی، تصدیق هویت و جامعیت در قلب امنیت ارتباطات دیتای مدرن قرار دارند و م یتوانند از رمزنگاری استفاده کنند.

  اغلب این مساله باید تضمین شود که یک پیغام فقط میتواند توسط کسانی خوانده شود که پیغام برای آنها ارسال شده است و دیگران این اجازه را ندارند . روشی که تامین کننده این مساله باشد “رمزنگاری” نام دارد. رمزنگاری هنر نوشتن بصورت رمز است بطوریکه هیچکس بغیر از دریافت کننده موردنظر نتواند محتوای پیغام را بخواند.

  رمزنگاری مخف ف ها و اصطلاحات مخصوص به خود را دارد . برای درک عمیق تر به مقداری از دانش ریاضیات نیاز است.

  شناخته می شود)، آنرا با استفاده از یک کلید (رشته ای محدود از plaintext برای محافظت از دیتای اصلی ( که بعنوان بیتها) بصورت رمز در م ی آوریم تا کسی که دیتای حاصله را م ی خواند قادر به درک آن نباشد . دیتای رمزشده (که شناخته می شود) بصورت یک سری ب ی معنی از بیتها بدون داشتن رابطه مشخصی با دیتای ciphertext بعنوان اصلی بنظر م ی رسد. برای حصول متن اولیه دریاف ت کننده آنرا رمزگشایی م ی کند. یک شخص ثالت (مثلا یک هکر ) نوشته رمز کشف یابد، دست اصلی دیتای به کلید دانستن بدون اینکه برای تواند )s(cryptanalysi . می کند بخاطرداشتن وجود این شخص ثالث بسیار مهم است.

  رمزنگاری دو جزء اصلی دارد، یک الگوریتم و یک کلید . الگوریتم یک مبدل یا فرمول ریاضی است . تعداد کمی الگوریتمقدرتمند وجود دارد که بیشتر آنها بعنوان استانداردها یا مقالات ریاضی منتشر شد ه اند.

  ABSTRACT:

  One account of the users ‘ need to a network with a view to exchanging the information electronically, numerous softwares including the OUTLOOK Software have been launched in the market. This type of communication presents the advantage of minimizing the user’s traffic within the framework of a site or even the different floors of a building.

  To achieve this objective, the parameters like speed, security and reliability are of capital importance. By speed, it is understood the minimization of the volume of information exchanged within the computerized networks.The importance of the reliability resides in the fact that it ensures the communication of the messages to the destination with the least possible error.

  Within the section of safety which is the main topic of this project, we will get to know with the different encoding methods and algorithms so as to prevent the access of the hackers.

  قیمت فایل فقط 11,000 تومان

  خرید

  برچسب ها : امنیت شبكه و رمزگذاری و رمزگشایی , امنیت شبكه و رمزگذاری و رمزگشایی , مقاله امنیت شبكه و رمزگذاری و رمزگشایی , تحقیق امنیت شبكه و رمزگذاری و رمزگشایی , پژوهش امنیت شبكه و رمزگذاری و رمزگشایی , پروژخ امنیت شبكه و رمزگذاری و رمزگشایی , امنیت شبكه و رمزگذاری و رمزگشایی


برچسب‌ها: امنیت,شبكه,و,رمزگذاری,و,رمزگشایی,
+ نوشته شده در دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ساعت ۰۵:۳۲ توسط سامان سم دسته : نظر(0)

نکات مهم در مصاحبه های استخدامی

نکات مهم در مصاحبه های استخدامی

 براي توضيحات بيشتر و دانلود کليک کنيد

 

 

 

 • نکات مهم در مصاحبه های استخدامی

  نکات مهم در مصاحبه های استخدامی
  دسته: گوناگون
  بازدید: ۲ بار

  فرمت فایل: pdf
  حجم فایل: ۲۲۸۹۳ کیلوبایت
  تعداد صفحات فایل: ۵۰۰

  فایل ارائه شده به دو بخش که بخش اول به آشنایی با نحوه مصاحبه و مواردی که یک مصاحبه شونده قبل از مصاحبه بداند و بخش دوم به نمونه سوالات و منابع میباشد

  قیمت فایل فقط ۱۳,۰۰۰ تومان

  خرید

  بسیاری از شرکت کنندگان در مصاحبه ها و استخدامی ها از اطلاعات  کافی برخوردارند اما بدلیل عدم آشنایی با نحوه مصاحبه و آزمونها و سوالات متاسفانه نتایج لازم و مورد نظر را نمیگیرند لذا با مطالعه فایل حاضرمصاحبه شونده از نحوه مراحل استخدامی آگاهی پیدا کرده و استرس و نگرانی از بابت سوالات آزمونها  به طور قطع  نخواهد دشت

  فایل ارائه شده  به دو بخش که بخش اول به  آشنایی با نحوه مصاحبه و مواردی که یک مصاحبه شونده قبل از مصاحبه بداند  و بخش دوم به نمونه سوالات و منابع از آزمونهای ارگانهای مختلف همراه با جواب سوالات می پردازد.

  ۱-۱-انواع مصاحبه

  ۱-۲- شیوه های مصاحبه استخدامی

  ۱-۳ – مراحل آماده سازی مصاحبه

  ۱-۴-آنچه لازم است مصاحبه گر پیش از مصاحبه بداند

  ۱-۵-چند توصیه به مصاحبه گران قبل از مصاحبه

  ۱-۶ -چند توصیه به مصاحبه شوندگان

  ۱-۷-اطلاعاتی که مصاحبه کننده از شما انتظار دارد

  باید ه۱-۸-ا و نبایدها در مصاحبه

  مزایا و مع۱-۹-ایب در مصاحبه

  بخش دوم -نمونه ای از سوالاتی که معمولا در مصاحبات استخدامی پرسیده میشود.

  • ۱-زبان و ادبیات فارسی
  • ۲-اطلاعات عمومی
  • ۳-معارف اسلامی
  • ۴-ریاضیات
  • ۵-زبان
  • ۶-مبانی کامپیوتر
  • ۷-علوم سیاسی
  • ۸-اساسنامه شهرداری
  • ۹-رزومه

  امیدواریم با مطالعه موارد فوق در انتخاب همکار و شغل خود موفق باشید.

  قیمت فایل فقط ۱۳,۰۰۰ تومان

  خرید

  برچسب ها : نکات مهم در مصاحبه های استخدامی , مصاحبه , استخدامی , سوالات , گزینش , آزمون

  Let’s

  آخرین محصولات فروشگاه فایل


برچسب‌ها: نکات,مهم,در,مصاحبه,های,استخدامی,
+ نوشته شده در جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ساعت ۱۹:۱۴ توسط سامان سم دسته : نظر(0)

پرسشنامه بررسی مولفه های مدیریت دانش در سازمان و اثر سبک رهبری بر اقدامات آن

پرسشنامه بررسی مولفه های مدیریت دانش در سازمان و اثر سبک رهبری بر اقدامات آن

 براي توضيحات بيشتر و دانلود کليک کنيد

 

 

 

 • پرسشنامه بررسی مولفه های مدیریت دانش در سازمان و اثر سبک رهبری بر اقدامات آن

  هدف از اینپرسشنامه بررسی مولفه های مدیریت دانش در سازمان و اثر سبک رهبری بر اقدامات آن در صندوق ضمانت صادرات ایران بر اساس مدل باس مورد بررسی قرار می گیرد

  در عصری که اقتصادش بر چرخ دانش می گردد، دانش به عنوان یک فاکتور حیاتی در حفظ مزیت رقابتی پایدار در سازمان ها محسوب می شود. امروزه هنر مدیریت در سازمان ها در حال تبدیل شدن به هنر «مدیریت دانش» است و رهبری یعنی فراهم کردن شرایط مناسب برای تولید دانسته های ارزشمند از طریق تفکر نیروی انسانی و به انجام رسانیدن این کار به طریقی که افراد را به مسئولیت پذیری شخصی ترغیب کند. عامل رهبری نقش کلیدی در پیاده سازی موفق مدیریت دانش در سازمان ها ایفا می کند، لذا در این پژوهش به بررسی رابطه بین مدیریت دانش و سبک رهبری و همچنین تبیین سبک رهبری توانمندساز مدیریت دانش پرداخته شد. 

  جامعه آماری این پژوهش را کارکنان صندوق ضمانت صادرات ایران تشکیل می دهند. تحقیق حاضر بر اساس هدف کاربردی و به لحاظ ماهیت و روش از نوع تحقیقات توصیفی و همبستگی است. برای بررسی رابطه بین متغییرهای مکنون از تحلیل رگرسیون مبتنی بر نرم افزار spss و تحلیل عاملی و مدل سازی معادلات ساختاری مبتنی بر واریانس بر اساس نرم افزار pls استفاده شد. همسو با فرضیات پژوهش، ضرایب همبستگی نشان می دهد بین سبک های رهبری تحول آفرین و تبادلی با مدیریت دانش رابطه مثبت و معنی داری وجود دارد و در مورد سبک رهبری عدم مداخله گر، معنی داری رابطه میان این متغییر و متغییر مدیریت دانش تأیید نگردید. در نهایت نیز سبک رهبری تبادلی به عنوان سبک رهبری توانمندساز مدیریت دانش در این سازمان شناسایی شد.

  ابزار گردآوری اطلاعات

  در این تحقیق جهت ارزیابی سبک های رهبری، پرسشنامه چند عاملی رهبری MLQ[1]به کار گرفته می شود ، این پرسشنامه توسط باس و آوولیو[۲] (1994) تهیه شده و تا کنون چند بار ویرایش شده است که در این پژوهش از ویرایش دوم آن که در سال ۲۰۰۰ تهیه شده استفاده می شود. در زمینه مدیریت دانش نیز پرسشنامه محقق ساخته بر اساس متغییرهای مدل سنگ بنای مدیریت دانش مورد استفاده قرار می گیرد.

  ۸-۳ روایی و پایایی پرسشنامه

  روایی و پایایی از مباحث مهمی هستند که باید در مورد هر پرسشنامه سنجیده شوند و تنها زمانی که این دو عامل در سطح مطلوب ارزیابی گردند، می توان داده های حاصل از پرسشنامه را مورد تحلیل قرار داد و نتایج حاصل از تحقیق قابل اطمینان خواهند بود. در این تحقیق نیز این عوامل مورد بررسی قرار گرفتند و نتایج به شرح زیر ارائه گردید.

  ۱-۸-۳ پرسشنامه رهبری چندعاملی[۳] باس و آوولیو[۴]

  این پرسشنامه برای اولین بار در تحقیقات برنارد باس[۵] در سال ۱۹۸۵ به کار گرفته شد. باس به فکر ابزاری بود که بتواند رهبری تحول آفرین را از سایر شیوه های رهبری تمیز دهد، تا به این وسیله بتواند تأثیر نتایج آن را در ابعاد مختلف سازمان ها از قبیل (عملکرد، بازده، فرهنگ، رضایتمندی و…) به دست آورد. بدین منظور وی در ابتدا ابعاد و شاخص های فراوانی را برای ارزیابی رهبری تحول آفرین پیشنهاد کرد و میزان اعتبار و همبستگی هر یک از شاخص ها را در تحقیقات متعددی آزمود. نتایج تحقیقات باس و دیگر محققان در مورد پرسشنامه MLQ، طیف کاملی از رهبری شامل رهبری تحول آفرین، تبادلی و عدم مداخله گر را پدید آورد. اگرچه هدف از طراحی پرسشنامه MLQ، در ابتدا بررسی الگوی رهبری تحول آفرین بود، اما به دلیل دستیابی به اعتبار و قابلیت بیشتر پرسشنامه، شاخص های رهبری تبادلی و عدم مداخله گر را نیز در پرسشنامه دخالت داد و با در هم ریختن سؤالات مربوط به هر کدام از شیوه های رهبری، تکمیل کنندگان پرسشنامه را در موقعیتی قرار داد، که آنچه را به واقعیت نزدیک تر است، علامت گذاری کنند(موغلی،۱۳۸۲).

  ۱-۱-۸-۳ پایایی (اعتماد) پرسشنامه رهبری چند عاملی

  پایایی یکی از ویژگی های ضمنی ابزار اندازه گیری می باشد. پایایی به میزان ثبات و دقت واقعی ابزار اندازه گیری اشاره دارد. به عبارتی ساده تر، به دنبال این است که این ابزار در شرایط یکسان تا چه اندازه نتایج یکسانی به ما می دهد(سرمد و دیگران،۱۳۸۱). به طور خلاصه پایایی به دقت، اعتماد پذیری و ثبات یا تکرارپذیری نتایج آزمون اشاره می کند(مؤمنی،۱۳۸۶).

  پرسشنامه رهبری تحول آفرین شامل ۹ عامل و ۳۶ گویه می باشد، که به بررسی شاخص های رهبری تحول آفرین، تبادلی و عدم مداخله گر می پردازد. ویرایش پرسشنامه MLQ در سال ۲۰۰۰ و سال ها بعد نیز توسط باس و آوولیو انجام شده است، اما به دلیل هنجاریابی پرسشنامه MLQ سال ۲۰۰۰ در ایران، توسط موغلی در سال ۱۳۸۱ در این تحقیق نیز از این پرسشنامه استفاده شده است. موغلی برای بازیابی پرسشنامه، آزمونی را در دو نوبت برای آزمودنی های یکسان اجرا کرد. نتایج بدست آمده دارای همبستگی بوده و نشان دهنده پایایی مناسب این پرسشنامه بود. و نهایتاً ضریب آلفای کرونباخ آن برابر ۹۵% بدست آمد که از پایایی بالایی برخوردار بود. 

  2-1-8-3 روایی (اعتبار) پرسشنامه رهبری چند عاملی

  در بحث از اعتبار یک مفهوم، سؤال اساسی این است که آیا گویه ها همان مفهومی را می سنجند که مورد نظر ماست؟ بنابراین سنجش اعتبار به تعریف ما از مفهوم، یا به عبارتی بهتر به کاربرد گویه برای سنجش موضوع مورد بررسی بر می گردد، نه خود گویه( الرک و بی ستل ،۱۳۸۰). در واقع روایی تعیین می کند که ابزار تعبیه شده تا چه حد مفهوم خاص مورد نظر را اندازه می گیرد. مقصود از روایی این است که پرسشنامه، قادر به اندازه گیری آن چیزی است که برای آن طراحی شده است یا خیر (سکاران ،۱۳۸۰).

  روایی و اعتبار این پرسشنامه بارها در خارج از ایران مورد  آزمون قرار گرفته است و نتایج مشابه در ۵ قاره جهان بدست آمده است. محققان در کشورهای مختلف از جمله آمریکا، کانادا، اتریش، اسپانیا، هلند، لهستان، اسکاتلند و… در پروژه های تحقیقاتی خود از این ابزار استفاده کرده اند. روایی پرسشنامه MLQ در سال ۱۳۸۲ با استفاده از روش